Save old tubes!

Noworoczna odskocznia od typowych recenzexowych tematów czyli bolonez, polonez, czy ja zapomniałem o Polonezie? No tak ewentualnie zlot. Bo nowy rok trzeba zacząć nową jakością i nową tematyką. Postaramy się to dowieźć 🙂 A dziś wypada coś wrzucić w temacie elektrośmieci.

Stare telewizory CRT przez wyłączenie sygnału analogowego stały się jednym z bardziej bezużytecznych przedmiotów w każdym domu. Bo mało komu nie przeszkadzają wielkie i ciężkie pudło zagracające piwnicę czy strych. Mało osób używa ich też do grania w retro gry np. granie w kultowego Duck Hunta bez monitora CRT jest niemożliwe. Czy poza retrograniem mają one jakiś sens? Otóż tak, dzięki modzie na estetykę vaporwave oraz y2k.

Nurtowało mnie jak przesłać sygnał z komputera na stary telewizor, ale tutaj z pomocą przychodzą chińskie cuda pokroju konwentera sygnału HDMI na AV.

Włala! Działa!

Samo oglądanie starych teledysków czy vaporwave na skromnym ledwie 14 calowym biedackim Daewoo nie jest zbyt efektowne. Szybko w mojej głowie zrodził się pomysł odtworzenia całej ściany telewizorów będącej częstym tłem w teledyskach z lat 80tych czy 90tych. How cool will be that? Ale do tego potrzeba wincy telewizorów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zdobycie kolejnych TV nie było żadnym problemem, obecnie jest ich cała masa do dostania za 0 złotyk. Swoją drogą ciekawe ile jeszcze taka sytuacja potrwa, żadne nowe CRT nie powstają już od prawie 15 lat a śmietniki pękają od nich w szwach.

Kolejny problem to było rozdzielenie sygnału AV na kilka TV. Czy dostanę taką przejściówkę? Tutaj z pomocą przyszła giełda. Za całe pińć złotych dokupiłem różnych rozdzielaczy i przejściówek i moim oczom ukazał się obraz:

Niestety bardzo ciężko jest uchwycić całą magię CRT aparatem, z którego zdjęcie jest potem wyświetlane na współczesnym ekranie, ale musicie mi uwierzyć na słowo, że te wszystkie teledyski w wujowej jakości 240p na CRT wyglądają wspaniale. To zasługa niższej rozdzielczości starych ekranów, oraz zmiękczania przez nie obrazu. Podobny efekt jest przy wyświetlaniu starych grafik komputerowych, które na współczesnych ekranach wyglądają kanciato i są zbyt bardzo wyostrzone.

Y2k na pełnej bulwie
Immersja Vaporwave na 200% 🙂

Jedyne co mogę polecić to lecieć na śmietnik czy też odkurzyć stary TV ze strychu i przekonać się na własne oczy 🙂 Nostalgia intensifies

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *